Wiele osób nie wyobraża sobie udanego początku dnia bez filiżanki dobrej, mocnej kawy. Dlatego tak ważne jest, aby ekspres do kawy w biurze działał bez zarzutu. W tym wpisie wyjaśniam, jak prawidłowo eksploatować ekspres do kawy, by utrzymać go w dobrym stanie technicznym i dlaczego jest to tak ważne.

Jak prawidłowo eksploatować ekspres do kawy?

Nawet najlepsze modele ekspresów do kawy mogą ulec awarii, gdy są niewłaściwie używane. Pamiętaj o kilku zasadach podczas korzystania z biurowego ekspresu do kawy. Przede wszystkim warto:

  • regularnie uzupełniać wodę oraz ziarna kawy – dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy brakujące składniki spowodują błędy w działaniu urządzenia,
  • systematycznie czyścić osprzęt – miseczkę na fusy, pojemnik na wodę i filtry. Zalecane jest także regularne odkamienianie ekspresu. Jak często to robisz można dowiedzieć się z instrukcji obsługi – my zalecamy by odkamienianie przeprowadzać raz na trzy miesiące lub częściej, jeśli ekspres jest intensywnie używany.

Ekspres do kawy powinien być w każdym przypadku użytkowany zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy umieszczać w nim produktów, które nie zostały do tego przeznaczone. Jeśli zauważysz nieprawidłowości w działaniu ekspresu nie próbuj naprawiać go samemu, ale też nie ignoruj problemu – jak najszybciej wezwij fachową pomoc.

Jak serwisować ekspres do kawy

Właściwy serwis automatów do kawy to kluczowy element dbałości o ich stan techniczny. Co bardzo ważne, serwis powinien odbywać się w regularnych odstępach czasu, zgodnie z ustalonym harmonogramem. W ramach serwisu wykonuje się takie rutynowe czynności jak wymiana filtrów, kontrola szczelności czy sprawdzanie stanu elementów mechanicznych. Jeśli w czasie serwisu wykryte zostaną nieprawidłowości, np. nadmierne zużycie określonych komponentów, zostaną one wymienione na nowe. Taki model utrzymania serwisu jest opłacalny, ponieważ pozwala uniknąć poważniejszych awarii, które wyłączą ekspres z użytku i są kosztowniejsze w usunięciu.

Dlaczego to takie ważne

Dbałość o stan techniczny biurowych ekspresów do kawy ma kluczowe znaczenie dla kilku powodów. Przede wszystkim wpływa na jakość przygotowywanej kawy. Zakamienione czy zanieczyszczone elementy urządzenia mogą prowadzić do nieprzyjemnego smaku i aromatu napojów, a także wpływać na ich właściwości odżywcze. Innymi słowy – kawa ze źle utrzymanego serwisu może być szkodliwa dla zdrowia.

Kolejnym istotnym aspektem jest wydłużenie żywotności ekspresu. Dobrze serwisowane urządzenie będzie działało sprawniej i przez dłuższy czas, co oznacza mniejszą ilość awarii oraz niższe koszty utrzymania. To również może pozytywnie wpłynąć na komfort pracy w biurze – dobrze działający ekspres nie generuje dodatkowych problemów pracownikom i pozwala im koncentrować się na swoich obowiązkach zawodowych.